fbpx

System kaucyjny w Słowacji

sie 19, 2022

Słowacki system kaucyjny ruszył podobnie jak system łotewski w lutym 2022 r. w następstwie regulacji prawnych przyjętych we wrześniu 2019 r. 

Operatorem systemu jest organizacja non profit założona przez producentów napojów w opakowaniach, producentów piwa oraz przedstawicieli tradycyjnego i nowoczesnego handlu hurtowego i detalicznego. Razem reprezentują oni 80% wszystkich opakowań do napojów wprowadzanych na rynek i ponad 3000 sklepów detalicznych. 

System działa w oparciu o pięć stacji logistycznych, w których zebrane w punktach handlowych opakowania zostają policzone, skompresowane i przygotowane do dalszego transportu. Tak przygotowane zostają dostarczone do centralnej stacji sortowania, w której są dzielone na pięć frakcji kolorystycznych i przygotowywane do procesów recyklingu. 

Słowacki system kaucyjny obejmuje opakowania PET oraz metalowe puszki od napojów bezalkoholowych i piwa o pojemności od 0,1 l do 3 l

Wysokość kaucji wyznaczono na poziomie 0,15 e.

Na słowacki rynek rocznie trafia ok 1,3 mld puszek oraz butelek PET, a system kaucyjny ma docelowo w 2025 r. zebrać ich z rynku 90%. 

System jest obowiązkowy dla punktów handlowych o powierzchni równej lub większej niż 300 m2 

Mniejsze sklepy mogą się doń zgłosić dobrowolnie. Co ciekawe, małe punkty zgłaszają się nad wyraz chętnie, a ich ilość w systemie (1392 sklepy) obecnie przekracza ilość punktów handlowych obligatoryjnie należących do systemu (1137)

System kaucyjny w Słowacji funkcjonuje w oparciu o 1951 automatów w sklepach oraz 578 punktów zbiórki manualnej.

Operator podpisał umowy z 21 przedsiębiorstwami zarządzającymi punktami handlowymi oraz z 244 przedsiębiorcami wprowadzającymi opakowania na rynek. W bazie zarejestrowano ponad 3141 tys. opakowań.

Pół roku po uruchomieniu systemu kaucyjnego na Słowacji regulacje cieszą się ogromną rozpoznawalnością, aż 97% badanych Słowaków wie, że w ich kraju funkcjonuje takie rozwiązanie i rozpoznaje symbol którym oznaczane są funkcjonujące w systemie opakowania. 81% obywateli potrafi także określić poprawnie wysokość kaucji. 75% badanych deklaruje, że będzie zwracać opakowania do systemu, jednocześnie aż 61% z nich jako główną motywację deklaruje zredukowania zanieczyszczania środowiska opakowaniami po napojach, a 20% gratyfikację finansową. Dotychczas 77% Słowaków miało doświadczenia ze zwrotem opakowań w systemie. 7% z nich oddaje opakowania częściej niż raz w tygodniu, 36% deklaruje, że zwraca opakowania raz w tygodniu, 23% że dwa razy w miesiącu, a 20% jedynie raz w miesiącu.