Raport PSZW: systemy kaucyjne w Polsce i w Europie
“Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 174 kg odpadów opakowaniowych (Eurostat 2018) z czego średnio 20–30% to opakowania po napojach. Tak duża ilość generowanych odpadów opakowaniowych jest również spowodowana odchodzeniem od opakowań wielokrotnego użytku (…)“ – pisze Bartosz Malowaniec w najnowszym raporcie pt. Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste we współpracy z Fundacją Instytut Samorządowy.
Coraz większe zaśmiecenie to fakt. Potwierdzają go kolejne ekspertyzy oraz to, co widzimy wokół. Na wagę problemu wskazują także kierunki polityki Unii Europejskiej, mające na celu przeciwdziałanie zaśmiecaniu. Raport to głos organizacji pozarządowych spoglądających na kwestie zaśmiecenia z perspektywy środowiska i społeczeństwa, a nie własnych interesów i zysków, bo tak trzeba nazwać próbę pominięcia puszek i szklanych butelek w budowanym systemie kaucyjnym w Polsce. Mimo doświadczeń europejskich w zakresie skutecznych systemów kaucyjnych obejmujących wszystkie opakowania po napojach, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż się waha, czy polski system kaucyjny powinien objąć puszki i szklane butelki. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste patrzy na odpady ponad podziałami na plastik metal i szkło, a naszym jedynym interesem jest ochrona czystego środowiska, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz bardziej efektywna gospodarka.
Raport Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości przypomina, że system kaucyjny ma na celu:
- zmniejszenie zaśmiecenia,
- zwiększenie recyklingu,
- przybliżenie Polski do modelu gospodarki obiegu zamkniętego.
Autorzy raportu piszą o:
- regulacjach Unii Europejskiej,
- współzależności, jaka łączy ROP i system kaucyjny,
- ekomodulacji opłat na przykładzie systemu fińskiego,
- znaczeniu opakowań wielorazowych,
- sytuacji w kraju,
- systemach kaucyjnych w wybranych krajach Europy, m.in. Litwy, Niemiec, Finlandii,
- propozycji polskiego systemu kaucyjnego,
- argumentach za włączeniem wszystkich rodzajów opakowań do efektywnego systemu kaucyjnego.
Raport został uaktualniony 06 lipca 2022 r.
Zapraszamy do lektury!
POBIERZ RAPORT