fbpx

Panie Premierze: Gdzie jest system kaucyjny?

kwi 11, 2023

NAPISZ DO POSŁÓW

co jest?

Dobra, gotowa, kompromisowa ustawa

czego brakuje?

Akceptacji premiera

co możemy zrobić?

Naciskać, żądać, wymagać, rozliczać z obietnic

 

Brak ustawy to dalsze zanieczyszczenie środowiska i marnotrawstwo surowców w dobie kryzysu energetycznego, przerwanych łańcuchów dostaw i istotnych braków recyklatu na rynku. Dlaczego gotowy projekt ustawy o kaucji nie jest priorytetem? DLACZEGO POLSKIE ŚRODOWISKO, OBYWATELE I GOSPODARKA NIE SĄ PRIORYTETEM?

 

Obietnica

W 2019 roku w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki obiecał Polkom i Polakom system kaucyjny. “Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów redukujących zużycie plastiku. W wielu obszarach jesteśmy bardziej ekologiczni, niż się wydaje.“[1]

 

0% zaangażowania

Nam jednak wydaje się, że wbrew zapewnieniom środowisko i kaucja nie stanowią dla premiera choćby nawet średniego priorytetu. Gotowa, kompromisowa ustawa opuściła Ministerstwo Klimatu i Środowiska już na początku roku. I słuch po niej zaginął. Ktoś coś gdzieś słyszał – nikt ze stuprocentową pewnością nie potrafi odpowiedzieć dlaczego kaucja nie została przyjęta.

 

90% skuteczności

System kaucyjny to jedyne narzędzie, które umożliwia zebranie 90% plastikowych opakowań z rynku. Konsument zwraca czyste opakowania do sklepu, a stąd operator systemu odbiera i dostarcza prosto do recyklerów. Dyrektywa SUP, którą rząd właśnie wprowadza wymusza na producentach wytwarzanie nowych butelek z użyciem takiego właśnie recyklatu w miejsce materiału pierwotnego.

System kaucyjny to także sprawdzony mechanizm przybliżający nas do gospodarki obiegu zamkniętego i czystego środowiska.

 

90% poparcia

Badania opiniii publicznej przygotowywane od 2019 r. niezmiennie pokazują olbrzymie poparcie dla systemu kaucyjnego. Ankieta przeprowadzona w sierpniu 2022 r. przez IBRiS na zlecenie Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wykazała, że kaucję popiera 90% mieszkańców 40-milionowego kraju w Europie.

 

Tak dla kaucji: od prawa do lewa

Projekt ustawy popierają wszystkie frakcje polityczne. Ten dobry i pożyteczny społecznie projekt popierają zarówno posłowie lewicy, jak i prawicy.

 

Ustawa o kaucji jest skazana na sukces: ma poparcie społeczeństwa, polityków, biznesu, ekologów. Dlaczego rządzący w roku wyborczym nie uchwalają korzystnych dla siebie przepisów? To co dzieje się z ustawą o kaucji, jest niezrozumiałe z punktu widzenia strategii wyborczej.

[1] https://www.gov.pl/web/premier/stenogram-expos-mateusza-morawieckiego-2019

NAPISZ DO POSŁÓW