fbpx

Mieszkańcy

System kaucyjny nic Cię nie kosztuje

Kaucja nie jest dodatkową opłatą, ponieważ dostajesz ją w całości z powrotem, zwracając opakowanie do sklepu. Większe sklepy zapewnią możliwość zwrotu do automatu, te mniejsze odbiorą opakowania przy kasie. Jeśli jesteś fanem zakupów przez Internet, dostawca może pośredniczyć w zwrocie Twoich butelek i puszek.

Ulice Twojego miasta bez śmieci

Z problemem zaśmiecenia ulic, trawników, parków, czy rzek, boryka się większość miast w Polsce – aż 50% śmieci stanowią opakowania po napojach. Badania przeprowadzone w Szwecji i Finlandii pokazują, że 90 proc. opakowań wraca do ponownego przetworzenia, nie kończąc cyklu swojego życia jako śmieć. Co ważne, we wszystkich krajach posiadających system kaucyjny zaszła wyraźna, pozytywna zmiana w kwestii czystości przestrzeni publicznej.

Segregacja opakowań łatwiejsza niż kiedykolwiek

Wystarczy, że będziemy pamiętać o zapakowaniu pustych opakowań po napojach do siatki, kiedy wybieramy się na zakupy. Będąc na mieście, nie musimy wyrzucać butelki czy puszki do pojemnika na surowce, tylko udajemy się do sklepu i oddajemy tam puste opakowania, dostając zwrot kaucji.

Edukujemy najmłodszych

Obserwując ile frajdy mają dzieci podczas zwracania opakowań do automatu, nabieramy pewności, że to nie tylko dobra zabawa, ale także fantastyczny sposób na ich edukowanie i wprowadzanie dobrych nawyków.

Opłaty za odbiór odpadów nie rosną

Do tej pory niemal całość kosztów zbiórki i przetwarzania odpadów ponosili w Polsce mieszkańcy, w comiesięcznych opłatach. Dobrze zorganizowany system rozszerzonej odpowiedzialności producenta i kaucji pozwoli na ich obniżenie. W najbliższej przyszłości przemysł musi realnie włączyć się w ponoszenie kosztów zagospodarowania odpadów opakowaniowych, z aktualnych kilku, do co najmniej 80 proc. System ten pozwoli na odzysk lepszej jakości i większej ilości surowców nadających się do powtórnego wykorzystania i recyklingu.

Polacy popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego

Według badań przeprowadzonych w lipcu 2019 roku przez agencję Kantar na próbie 1000 osób – Polacy chcą kaucji. 74 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” na pytanie, czy poparłoby taki sposób obrotu opakowaniami. Kolejnych 20 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”. Szczególną aprobatę zyskał on w grupie wiekowej 40-49 lat, wśród osób z wyższym wykształceniem i mieszkańców miast liczących powyżej pół miliona osób.

Motywacją jest przede wszystkim dbałość o środowisko (88 proc. osób). Pozostałych 12 proc. zwolenników kaucji oceniło ją jako dobry sposób na odzyskanie pieniędzy. Prawie 3/4 wszystkich badanych deklaruje gotowość do odnoszenia wszystkich opakowań za kaucją do punktów zbiórki! Kolejnych 17 proc. robiłoby to „często”.

O naszej kampanii

Organizatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Lista wszystkich partnerów akcji znajduje się w sekcji Partnerzy

Przydatne artykuły

Polacy chcą systemu kaucyjnego w Polsce

System kaucyjny w Estonii i na Litwie. Uczmy się od sąsiadów!

Organizatorem akcji KAUCJA WRACA jest Polskie Stowarzyszenie Zero Waste