Litwa. Sprawdzamy działanie systemu kaucyjnego
Państwa na całym świecie borykają się z rosnącą liczbą odpadów. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej mają doprowadzić do zmniejszenia wpływu opakowań na środowisko. Wśród narzędzi, które mają pomóc w rozwiązaniu problemu, najczęściej wymieniane są opłaty nakładane na producentów jak np. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, przepisy podnoszące poziom obowiązkowego poziomu recyklingu odpadów, czy system kaucyjny.
Jednym z najnowszych systemów kaucyjnych w Europie jest ten znajdujący się na Litwie. Został on wprowadzony w 2016 r., w efekcie czego 90 proc. opakowań po napojach jest tam poddawanych recyklingowi. Obsługą systemu zajmuje się konsorcjum, powołane przez producentów napojów, opakowań oraz sklepy.
Litwa może pochwalić się 900 automatami, do których można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz metalowe puszki. Za wymienione opakowania otrzymuje się paragon, który pozwala na rozliczenie za inny towar w tym samym sklepie lub jest podstawą do wydania odpowiedniej należności (kaucja na poziomie 40 groszy). Obecnie, po trzech latach funkcjonowania systemu, dziewięć z dziesięciu opakowań wraca do systemu właśnie poprzez automaty. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy Litwini oddali tak do skupu 130 mln opakowań – o połowę więcej, niż szacowano*
*Źródło infrmacji: L24.lt