– Dzięki systemowi kaucyjnemu będziemy w stanie produkować nowe butelki i puszki z tych zużytych. Obecnie tak się nie dzieje, a z plastikowych butelek z recyklingu powstają co najwyżej bluzy czy dywaniki samochodowe. Chcemy również, aby butelki i puszki PET nie trafiały na ulice, do parków i rowów. Co więcej, wprowadzenie kaucji przyniesie korzyści nie tylko Pradze, ale wszystkim gminom i miastom, zasilając ich budżety. Z pomocą systemu kaucyjengo spełnimy również wymogi dyrektywy europejskiej – tak o postulacie szybkiego wprowadzenia systemu kaucyjnego mówi minister środowiska Petr Hladík.
Przedstawiciele największego czeskiego miasta od lat postulują wprowadzenie systemu kaucyjnego podkreślając, iż jest to dobre nie tylko dla środowiska i finansów państwa, ale także dla samych samorządów. Już w 2020 r. wystosowali rezolucję do rządu, w której wyrazili swoje stanowisko. Według nich obowiązkowa kaucja za opakowania po napojach powinna radykalnie zmniejszyć ilość niewykorzystanych plastikowych butelek i puszek. Każdego roku w Czechach sprzedaje się około 1,8 miliarda butelek PET i kolejne 800 milionów puszek. Około jedna na pięć butelek PET i aż trzy na cztery puszki trafiają poza strumień posortowanych odpadów. Planuje się, że system kaucyjny ruszy w połowie 2025 r. i będzie działał na 100% na początku 2026 r. Powinien on stopniowo osiągnąć cel, jakim jest zwrot 90% opakowań na napoje wprowadzanych na rynek.
Butelki i puszki PET po napojach stanowią największą ilość odpadów znajdowanych na ulicach, wokół dróg i w przyrodzie, w tym w ciekach wodnych. Dostępne dane pokazują, że tworzywa sztuczne i metale stanowiły średnio około 13,3% całkowitej zawartości pojemników na odpady zmieszane w centrum Pragi w 2023 roku. Gdyby udało się zredukować około jedną siódmą odpadów, miałoby to bardzo pozytywny wpływ na stan czystości w centralnej części Pragi.
– Doświadczenia z całej Europy pokazują, że zachęty finansowe w postaci kaucji za butelki PET i puszki aluminiowe działają. Zmniejsza to ogólną ilość odpadów, które trafiają nieposortowane do pojemników lub w najgorszym przypadku, luzem na ulicę lub na wieś. Poprawi się czystość przestrzeni publicznej, a jednocześnie miasto będzie miało czystsze środowisko. Praga będzie w stanie ograniczyć wzrost kosztów związanych z odbiorem odpadów i sprzątaniem. Celem jest również udostępnienie żółtych pojemników na zbiórkę odpadów wielomateriałowych, tj. w warunkach praskich wspólną zbiórkę tworzyw sztucznych i kartonów po napojach. Wprowadzenie kaucji wiąże się zatem zarówno z korzyściami środowiskowymi, jak i ekonomicznymi – mówi Jana Komrsková, wiceminister środowiska.
Żródło: https://www.mzp.cz/cz/news_20240709_Praha-podporuje-zalohovani-PET-lahvi-a-plechovek-prinese-ji-cistsi-ulice-a-snizeni-nakladu