fbpx

Będziemy mieli w Polsce nowoczesny system kaucyjny!!!

cze 3, 2022

2 czerwca 2022 roku miała miejsce konferencja Ministra Klimatu i Środowiska, Jacka Ozdoby, podczas której zostały zaprezentowane założenia ustawy o systemie kaucyjnym w Polsce. Dla nas to szczególnie ważna data. W konferencji wraz z ministrem wystąpił członek Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, Filip Piotrowski. To ważny sygnał pokazujący, że bezstronne działania strony społecznej zostały wysłuchane, a ustawa ma wybitnie prośrodowiskowy charakter.

 

Podczas konferencji zapowiadającej system kaucyjny w Polsce poznaliśmy długo wyczekiwane szczegóły dotyczące działania i wydajności systemu. Przede wszystkim będzie to system bezparagonowy, zatem konsument będzie mógł zwrócić swoje opakowania po napojach w dowolnym punkcie, który przystąpił do systemu. Taki obowiązek będą miały wszystkie sklepy o powierzchni przekraczającej 100 m2, jednostki o mniejszej niż wskazana powierzchni będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności. Co najważniejsze dla efektywności systemu Ministerstwo Klimatu i Środowiska włączyło do niego WSZYSTKIE frakcje:

  • jednorazowe butelki szklane, w tym “małpki”,
  • butelki szklane wielorazowe,
  • butelki plastikowe,
  • puszki!!!

To krok w bardzo dobrym kierunku. – Po pierwsze pozwoli walczyć z zaśmiecaniem w przestrzeni publicznej. Po drugie system ten pozwoli zamknąć obieg i wprowadzić w kwestii opakowań po napojach gospodarkę o obiegu zamkniętym. Po trzecie, dzięki objęciu wszystkich typów opakowań, system będzie łatwy i przyjazny dla konsumenta – mówił Filip Piotrowski podczas konferencji.

Projekt ustawy pozostawia dużą swobodę przedsiębiorcom w tworzeniu systemu, ale określa warunki, które taki system powinien spełnić. Obecnie czekamy na ostateczny kształt ustawy, która zupełnie od nowa zdefiniuje rynek odpadów opakowaniowych po napojach w Polsce. To szansa, by zmienić społeczne postrzeganie tego typu produktów, podkreślając ich wartość jako surowców a nie śmieci oraz możliwości ponownego wykorzystania. Wciąż bowiem brak informacji na temat wysokości kaucji. Rząd zapowiada, że maksymalna stawka zostanie określona w ostatecznej wersji ustawy.