fbpx

Ostatni dzwonek dla systemu kaucyjnego!

90% Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego. Apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie kaucji!

Brak systemu kaucyjnego na opakowania po napojach oznacza:

  • więcej odpadów w polskich lasach i rzekach
  • marnotrawstwo surowców i energii,
  • wysokie koszty sprzątania dla podatników,
  • kary finansowe za opakowania plastikowe nie poddane recyklingowi*,
  • wzrost cen napojów!

Jakie są SMUTNE fakty?

  • na polski rynek trafia co roku ok. 13 mld sztuk opakowań do napojów – zbyt często trafiają do lasów, na ścieżki rowerowe czy chodniki,
  • mamy prawie 700 tys. ton odpadów, ale tylko połowa z nich jest poddawana recyklingowi. System kaucyjny pozwala selektywnie zebrać 90% – to ponad 600 tys. ton surowców do ponownego użycia lub przetworzenia,
  • koszty złej gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ponosimy MY, Polacy. 18 mln złotych wydają rocznie na sprzątanie Lasy Państwowe, z kasy podatników płacimy też Plastic Levy – opłatę za każdy kilogram nie poddanych recyklingowi odpadów z plastiku. W 2022 r. było to prawie 2 mld złotych!

 

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wzywa do natychmiastowego przyjęcia ustawy o systemie kaucyjnym. Każdy kolejny dzień zwłoki to groźba, że dobra ustawa przepadnie w obliczu zbliżających się wyborów. Ziemia z pewnością sobie poradzi, a czy my, ludzie także?

Poprzyj nasz apel o wprowadzenie systemu kaucyjnego!

Dzień dobry,

90% z nas chce systemu kaucyjnego, ponieważ cenimy sobie życie w czystej, bezpiecznej Polsce i takiej przyszłości chcemy dla przyszłych pokoleń. Niestety zanieczyszczenie środowiska, głównie opakowaniami po napojach rośnie w lawinowym tempie i zagraża tej wizji naszego kraju.

Brak systemu kaucyjnego oznacza: dalszą degradację środowiska, marnotrawstwo surowców i energii, wysokie koszty sprzątania ponoszone przeze mnie i innych podatników, jeszcze wyższe kary płacone także z mojej kieszeni w ramach tzw. Plastic Levy, opłaty od plastiku, wyższą presję cenową na opakowania po napojach.

Zwracam się z apelem o jak najszybsze procedowanie GOTOWEJ ustawy o systemie kaucyjnym.

%%twój podpis%%


1,052 podpisy

Przetwarzamy dane osobowe w postaci imię nazwisko i mail, w celu przekierowania listu do posła przez okres niezbędny do wykonania tej czynności.