W Polsce każdego roku wytwarzamy średnio ponad 13 milionów ton odpadów komunalnych, czyli około 355 kg na osobę. To prawie 2 miliony śmieciarek wypełnionych po sam dach! Tymczasem skuteczna segregacja i recykling pozwalają znacząco ograniczyć negatywny wpływ naszych odpadów na środowisko i zdrowie oraz oszczędzać cenne surowce naturalne. Dowody? Każda tona papieru przekazana do recyklingu pozwala uratować około 17 drzew i zaoszczędzić 26 tys. litrów wody. W krajach, które skutecznie promują selektywną zbiórkę odpadów, jak Niemcy czy Szwecja, poziom recyklingu sięga ponad 60 proc, podczas gdy w Polsce oscyluje wokół 27 proc.
Jednym z najbardziej efektywnych sposobów ponownego użytkowania i recyklingu opakowań jest system kaucyjny. W Polsce będzie funkcjonował od października tego roku, obejmując wielorazowe szkło oraz jednorazowe opakowania plastikowe i metalowe. System kaucyjny to ogromna zmiana w zakresie ograniczenia zaśmiecenie w lasach, miastach, rzekach, a także redukcja emisji CO2 o nawet 2 miliony ton w ciągu dekady!
Przedstawiamy 5 EKO-TRIKÓW, które każdy z nas może wprowadzić w swoim życiu już dziś:
- Kupując produkty w butelkach, daj pierwszeństwo opakowaniom wielorazowym (nowe unijne przepisy nakładają na producentów obowiązek stosowania opakowań wielorazowych)
- Jeśli nabywasz produkty w butelkach jednorazowych, sprawdzaj czy zawierają recyklat, tzn. czy zostały wyprodukowane z surowców wtórnych (od tego roku to obowiązek producentów)
-
Im opakowanie jest mniej skomplikowane, tym lepsze dla recyklingu – robiąc zakupy upewnij się, że butelka plastikowa składa się z jednej warstwy materiału (jeśli zawiera kolorową owijkę termokurczliwą jak wiele napojów mlecznych, czy tych dla dzieci, wtedy magia recyklingu nie zadziała)
-
Już od października kupując napoje zwróć uwagę na to, czy na opakowaniu znajduje się logo systemu kaucyjnego. I nie zgniataj opakowania, logo musi być czytelne dla systemu.
-
Przy zamówieniach online poproś sprzedawcę aby zapakował przesyłkę zgodnie z zasadą zero waste, czyli do kartonowego, najlepiej używanego pudełka, bez foliowych wypełniaczy i foliowania całej przesyłki z zewnątrz (na www z reguły jest dodatkowe okienko na komentarz). A robiąc zakupy w sklepie zapakuj je w karton wzięty od pracownika (coraz częściej sklepy same je udostępniają klientom).